Türkiye Turistlerin Yine Vazgeçilmezi: Turistik Gecelemede Dünya Beşincisi Olduk

Türkiye’nin metropol şehirlerinden olan Antalya, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yerli ve yabancı turistleri kaliteli tatil olanaklarıyla karşılamaya devam ediyor. Zengin mutfağı, ihtişamlı otelleri, kolay ulaşım imkanları, berrak denizi ve eğlence mekanlarıyla turistlerin vazgeçilmezi konumunda.

ANTALYA İLK SIRADA

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de konaklama tesislerindeki geceleme sayısında Antalya birinci, İstanbul ikinci ve Muğla üçüncü sırada yer alıyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) 2023 yılı Türkiye turizmi raporuna göre, 130 milyon 592 bin yabancı ve 72 milyon 595 bin yerli vatandaşın konaklama tesislerinde kaldığı görülüyor. Bu rakam Türkiye’yi İspanya, Fransa, Almanya ve İtalya’nın ardından beşinci sıraya yerleştiriyor.

ANTALYA’DA 94 MİLYON 30 BİN GECELEME

Antalya, 81 milyon 577 bin yabancı ve 12 milyon 453 bin yerli olmak üzere toplam 94 milyon 30 bin geceleme sayısıyla Türkiye’de lider konumunda. İstanbul ise 22,3 milyon yabancı ve 7,3 milyon yerli olmak üzere toplam 29 milyon 748 bin gece ile ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sıradaki Muğla’da ise 10,8 milyon yabancı ve 5,4 milyon yerli olmak üzere toplam 16 milyon 217 bin geceleme gerçekleşti.

İLÇELER VE ÜLKELERE GÖRE SIRALAMA

Türkiye’de yabancı turistlerin en çok gecelediği ilçeler de belli oldu. Almanlar Antalya’nın Kemer, Alanya, Serik (Belek), Manavgat (Side), Aksu (Kundu) ve Muratpaşa (Lara), Muğla’nın Bodrum ve Ortaca, İzmir’in Menderes ve Aydın Kuşadası’nı tercih etti.

Ruslar Antalya’nın Kemer, Alanya, Serik (Belek), Manavgat (Side), Aksu (Kundu) ve Muratpaşa (Lara) ilçeleriyle İstanbul’da Fatih ve Beyoğlu, Muğla’da Bodrum ve Marmaris.

İngiliz turistlerin tercihi Antalya ve Muğla olurken, ilk 10 ilçe şöyle sıralandı;

Alanya, Marmaris, Manavgat, Aksu, Serik, Bodrum, Fethiye, Ortaca, Muratpaşa ve Kemer.

Polonyalı turistler Alanya, Manavgat, Kemer, Bodrum, Serik, Kuşadası, Didim, Marmaris, Aksu ve Selçuk ilçelerini tercih etti.

En çok turist gelen beşinci ülke olan İran vatandaşlarının tercihi ise Beyoğlu, İpekyolu, Şişli, Aksu, Serik, Fatih, Kemer, Muratpaşa, Kuşadası, Alanya oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir